Szlak historii militarnej Kaszub Północnych

Wstęp

Kaszuby Północne to region o bogatej historii militarno-politycznej, której ślady można znaleźć na terenie całego obszaru. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najważniejszych miejsc związanych z historią militarną Kaszub Północnych i opowiemy ich historię.

Cytadela w Wejherowie

Cytadela w Wejherowie to zabytkowy zespół budynków związanych z historią wojskowości. Została zbudowana na polecenie władz pruskich w 1813 roku, a w późniejszym okresie była wykorzystywana przez kolejne armie, w tym niemiecką podczas II wojny światowej. Dziś można zwiedzać zamknięte kiedyś lochy, a także zobaczyć zbiory związane z historią wojskowości.

Twierdza w Helu

Twierdza w Helu to jeden z najważniejszych punktów strategicznych na polskim wybrzeżu. Została zbudowana w XIX wieku przez Rosjan i była wykorzystywana przez kolejne armie, w tym niemiecką podczas II wojny światowej. Dziś można zwiedzać muzeum wojskowe, a także zobaczyć zabytkową fortyfikację.

Bateria Blüchera w Jastarni

Bateria Blüchera w Jastarni to kolejny ważny element systemu obrony Helu. Została zbudowana przez Niemców podczas II wojny światowej i składała się z trzech wież obserwacyjnych i dziesięciu schronów bojowych. Dziś można zwiedzać rekonstruowaną wieżę i pozostałości po schronach.

Kanał Bydgoski

Kanał Bydgoski to zabytkowy szlak wodny, którym transportowano towary i żołnierzy podczas wojen. W czasie II wojny światowej był wykorzystywany przez Niemców do przemieszczania wojsk i sprzętu. Dziś można zobaczyć zabytkowe śluzy, mosty i budynki związane z kanałem.

Bunkry w Piaśnicy

Bunkry w Piaśnicy to kompleks schronów bojowych zbudowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Znajdują się w okolicach wsi Piaśnica i były wykorzystywane przez Niemców jako magazyny amunicji. Dziś można zwiedzać zabytkowe schrony i pozostałości po nich.

Park Militarny w Ustce

Park Militarny w Ustce to zabytkowy kompleks fortyfikacji nadmorskich zbudowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Znajdują się tam m.in. schrony, stanowiska artyleryjskie oraz pozostałości po niemieckiej baterii. Dziś można zwiedzać park i zobaczyć zabytkowe obiekty związane z historią militarną regionu.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu to muzeum związane z historią wojskowości i obrony wybrzeża. Znajduje się w zabytkowym forcie, który w przeszłości pełnił funkcję ważnej pozycji obrony nadmorskiej. Dziś można zobaczyć tam zbiory związane z wojskowością, a także poznać historię fortyfikacji.

Cmentarz wojenny w Bolesławowie

Cmentarz wojenny w Bolesławowie to miejsce pamięci i hołdu dla poległych żołnierzy z różnych armii walczących na Kaszubach w czasie I wojny światowej. Znajdują się tam groby żołnierzy niemieckich, rosyjskich, austriackich oraz polskich. Dziś można zobaczyć tam piękne nagrobki i poznać historię walk na tym terenie.

Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku

Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku to muzeum związane z historią miasta i regionu. Wśród eksponatów znajdują się zbiory związane z historią wojskowości, w tym z czasów II wojny światowej. Można tam zobaczyć m.in. czołgi, działa, mundury oraz broń.

Fosa Kaszubska w Kartuzach

Fosa Kaszubska w Kartuzach to zabytkowa fosza obronna zbudowana w XVII wieku przez wojska polskie. Miała ona chronić miasto przed najazdami wrogów. Dziś można zobaczyć zabytkowe fortyfikacje oraz poznać historię obrony miasta.

Podsumowanie

Kaszuby Północne to region o bogatej historii militarno-politycznej. Wśród najważniejszych miejsc związanych z tą historią znajdują się zabytkowe cytadela w Wejherowie, twierdza w Helu, bateria Blüchera w Jastarni, kanał Bydgoski, bunkry w Piaśnicy, Park Militarny w Ustce, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, cmentarz wojenny w Bolesławowie, Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku oraz Fosa Kaszubska w Kartuzach.